• המחלקה להשאלת ציוד
• המחלקה להסעת חולים ומוגבלים
• המחלקה לאספקת מזון
• המחלקה לבריאות הנפש
• המחלקה לשירותי רווחה בקהילה
• המרכז להידרותראפיה ושיקום
• מחלקת התנדבות
• המאגר הלאומי לתורמי מח עצם
• בית אורנית
• האגף לקידום הילד
• האגף לסיעוד ותמיכה בקשישים
• תמיכה וסיוע לחולי אלצהיימר
• תמיכה וסיוע לחולי סרטן
• המחלקה לייעוץ והכוונה רפואייםבעזרת ניסיון עשיר שהצטבר במשך שנים רבות של פעילות למען החולה ומשפחתו, מסייעת עמותת "עזר מציון" בייעוץ רפואי ובהכוונה לטובי הרופאים בארץ ובעולם, עפ"י תחומי התמחות המיוחדים של כל רופא, על סמך הבעייה הרפואית הספציפית ובמידת האפשר - גם במסגרת הביטוחית הקיימת של הפונים.

חשיבות רבה ביותר טמונה בייעוץ והכוונה מתאימים - ברגע הנכון. בעזרתם ניתן לחסוך זמן יקר, סבל רב ואף סכומי כסף לא מבוטלים.

הרב שמעון רגובי - היועץ הרפואי

למה נחוץ ייעוץ?

המקרה הישראלי

הרב שמעון רגובי - היועץ הרפואי

היועץ הרפואי של "עזר מציון" הינו הרב שמעון רגובי אשר נמשך משחר ילדותו לתחום הרפואה ולמרות זאת החליט ללמוד בישיבה. רק כשחבר צעיר חלה מאוד, החליט רגובי להיחלץ לעזרתו, רכש ידע רפואי בתחום וערך בירורים מקיפים לגבי הרופאים הטובים ביותר ולגבי השיטות הטובות לטיפול בבעיה זו.

אנשים נוספים מסביבתו שנזדקקו גם הם לעזרה החלו פונים אליו בבקשה שיסייע גם להם, והוא החל מוצא עצמו מטפל בעוד ועוד מקרים.
בתחילה, מכיוון שגר בדרום הארץ, עבד רגובי מול בית החולים "סורוקה" בבאר שבע. מהר מאוד החל שמו הולך לפניו, והחלו זורמות אליו פניות מכל רחבי הארץ. לפני כ- 12 שנה פנה אליו הרב חנניה צ'ולק, יו"ר "עזר מציון" וביקש ממנו לחבור אליו בתחום הייעוץ הרפואי, ולהגיש את העזרה שלה משוועות משפחות רבות. כך הפך מה שהתחיל לפני כעשרים שנה כעזרה לחבר בעת צרה, למוסד של ממש, כששמעון רגובי מונה למנהל מחלקת הייעוץ הרפואי ב"עזר מציון". מאז, הודות לידע העצום ולנסיון העשיר שצבר, הוא מסייע מדי יום לפונים הרבים מאוד המגיעים אליו, תוך מאמץ להישאר במסגרת הביטוחית הקיימת.

את שפע ידיעותיו ואת ניסיונו העשיר צבר שמעון רגובי באמצעות קשר הדוק עם טובי הרופאים בארץ ובעולם, באמצעות השתתפות בכנסים רפואיים חשובים, ובאמצעות שימוש מקיף בכל אמצעי המידע החדשניים העומדים כיום בפני מערכת הרפואה.

שמעון רגובי:"אלמלא אהבתי הרבה למקצוע" הוא אומר, "לא יכולתי להחזיק מעמד בתפקיד בעל הדרישות העצומות".
"לא מספיק להיות מוכשר ו‘משוגע למקצוע'", אומרים הנעזרים על ידו, "מיועץ רפואי נדרשות תכונות נוספות על מנת להצליח בתפקיד. תכונות כמו אלה של שמעון רגובי: יושר מקצועי, ענווה, רגישות לזולת והרבה סבלנות".

המחלקה לייעוץ רפואי:
רח' רבינוב 5 בני ברק טל. 03-6144488 / 03-6144484
פקס. 03-6144480
הרב שמעון רגובי - נייד 052-5809005

לראש העמוד
למה נחוץ ייעוץ?

כולנו מקווים להיות תמיד בקו הבריאות, אבל בכל מקרה, שלא נזדקק, חשוב מאוד לדעת מדוע נחוץ ייעוץ רפואי?

אנו חיים כיום בעידן של צרכנות רפואית נבונה שבו מוטלת על האדם החובה והזכות להיות צרכן ביקורתי ובעל מודעות, לבחור לעיתים קרובות לעצמו את הגורם הרפואי שיטפל בו, ואף להיות שותף פעיל בקבלת ההחלטות הרפואיות הנוגעות אליו. היועץ הרפואי מסייע לו בכך.

בארץ צמח הייעוץ הרפואי מתוך צורך שהגיע מן השטח. משפחות רבות של חולים חשו כי חסרה להם כתובת מתאימה, כזו שניתן להפנות אליה שאלות ולקבל ממנה תשובות בהירות. היועץ הרפואי היווה עבורם חוליה מקשרת בינם לבין הגורמים הרפואיים. מאז, מסייע היועץ הרפואי להתמודד עם קשיים שונים הניצבים בדרכנו להפוך לצרכני בריאות נבונים:

היועץ מכיר את מרבית ההבדלים הקיימים בין הגורמים המטפלים ולכן ביכולתו להמליץ לנו על הגורם הרפואי או על שיטת הטיפול המתאימה לנו ביותר.את הידע הרב הוא רוכש מהתעדכנות שוטפת בספרות הרפואית, וממעקב אחר ההצלחות שלבתי החולים והרופאים בארץ ובעולם.

כיום,כשהרפואה שועטת קדימה, גדל מספר אפשרויות הטיפול העומדות בפני כל אדם ועבור כל בעיה. שיטות חדשניות מתפתחות, והן מפשטות את התהליך הטיפולי ומצמצמות לעיתים את הסיכונים הנלווים אליו: שיטות המבוצעות במרכזים רפואיים ועל ידי רופאים יחודיים. היועץ הרפואי שמיידע את החולה באשר לאפשרויות העומדות בפניו ומפנה אותו למרכזים ולרופאים המובילים בטיפול בבעייתו הספציפית.

הצורך להיעזר בגורם שיכוון לרופא המתאים לבעייתו הספציפית של החולה נובע גם ממודעות נמוכה של הציבור לתת-ההתמחויות של הרופאים. לאחרונה אמנם גדלה מודעות זו, אך היא עדיין אינה גבוה מספיק. תת ההתמקצעות הזו חשובה מאוד ואין להתעלם ממנה: הרפואה והטכנולוגיה מתקדמות כיום בצעדי ענק. השליטה בכל תחומי הרפואה או בתחום שלם ברפואה, בעידן של אוטוסטרדת המידע, כמעט איננה אפשרית, ולכן כדי שרופא יוכל להתמצא בספרות המקצועית העדכנית ביותר, עליו להתמקד בתחום מסוים בהתמחותו. גם המיומנות הקלינית שלו באיבחון ובטיפול בבעיה גבוהה יותר, כאשר הוא מתמקד בתחום צר יותר.

כמו בתחומים אחרים, מאחורי הצעות רבות ניצב כיום שיקול כלכלי מובהק, ולעיתים מוצג המידע בכיוון מגמתי: כשחברות עסקיות מפרסמות טיפולים וטכנולוגיות חדשות, הרווחיות להן, חלקן טובות פחות. גם בפני רופאים, מרכזים רפואיים וקופות חולים, ניצב השיקול הכלכלי, ובשל בעיות תקציביות לא תמיד ביכולתם להציע לפונה את מכלול האפשרויות הרפואיות המתאימות.

בעידן שבו אנו חיים מוגשות תביעות משפטיות רבות של רשלנות רפואית, הרפואה הופכת לעיתים ל'רפואה משפטית' – רפואה שבמסגרתה מבוצעות לחולה לעיתים בדיקות שייתכן כי ניתן לוותר עליהן, אך כדי לא להסתכן בתביעה עתידית הרופא יפנה אותו אליהן בכל זאת. היועץ הרפואי יכול לעזור לנו להחליט באשר לביצוע בדיקות אלה.

קיימים מעט מאוד תחומים שבהם יש רופא אחד שהוא הטוב ביותר. לרוב, בכל תחום ישנם מספר רופאים מצוינים, אך לצידם יש את 'הרופאים המתוקשרים' , והציבור הרחב נוהר פעמים רבות דווקא אחריהם. היועץ ידע להפנות לרופאים הטובים באמת, ולאו דווקא למפורסמים.

במקרים קשים ונדירים במיוחד, כדאי לעיתים לשקול נסיעה לטיפול בחו"ל. בידי היועץ הרפואי יש כמובן את הידע והקשרים המתאימים גם מעבר לים.

לסיכום, היוועצות ביועץ רפואי טוב, מקצועי וזמין,מגבירה באופן ניכר את סיכויינו להגיע לכתובת הרפואית המתאימה והטובה ביותר עבורנו!

לראש העמוד
המקרה הישראלי

הסיפור הזה הוא סיפורו של זוג צעיר, שהייעוץ הרפואי חולל עבורו מהפך.
כשנה לאחר הנישואין נולד לזוג תינוק שהיה פג קטן מאד. מהר מאד התברר שהפג סובל ממגוון בעיות: בדיקות דם בלתי תקינות, ובעיה בכבד שאינו מתפקד כראוי. בסופו של דבר התינוק נפטר אחרי שלושה חודשים של סבל רב.

שנה לאחר מכן, שוב ילדה האשה פגית, בבית חולים אחר, ב"הדסה" בירושלים. בביה"ח טיפלה בפגית, פרופ' אתי גרנות, מומחית למחלות כבד בתינוקות,. היא שמעה את הסיפור על התינוק הראשון, ערכה בדיקות מקיפות והגיעה למסקנה שמדובר במחלה נדירה מאוד: מחלת כבד בתינוקות שנקראת NH (ניאונטל אמיקרוזיס). התינוקות הלוקים במחלה סובלים מהצטברות של ברזל בתוך הכבד, אשר הורס אותו עוד במהלך ההריון. לאחר הלידה נפסק ההרס, אולם הכבד כבר אינו מתפקד, והדרך להציל את התינוק היא השתלה, שאיננה מבוצעת בתינוקות קטנים כל כך באף מקום בעולם.

טיפול בקוקטייל של תרופות הניתן במצב כזה, אכן הצליח והילדה נשארה בחיים, אולם היא שהתה חודשים ארוכים בבית החולים עם בעיות רפואיות שונות, ועד היום היא סובלת מבעיות רבות וקשות בגדילה ובהתפתחות.

בשלב הזה פנו ההורים ל"עזר מציון". הרב שמעון רגובי התחיל ללמוד את הנושא, ומצא שישנו מומחה גדול בארה"ב המתמצא מאוד במחלה זו. הרב רגובי התחיל להתכתב עימו ושלח אליו את המסמכים הרפואיים. המומחה, שהתעניין מאוד במקרה, הפנה את הרב רגובי למומחה בשיקגו שהמציא טיפול המונע את המחלה הזו. המדובר, בטיפול הניתן לאם בזמן ההריון, כדי שהתינוק ייוולד בריא. התברר גם כי זוהי איננה אמנם מחלה גנטית, אולם אחרי שנולד במשפחה ילד אחד החולה במחלה, גם שאר הילדים אחריו חולים בה. בעבר ארעו מקרים של אמהות לילדים בריאים, שאחריהם כל הילדים נולדו חולים גם בנישואין שניים. כמו כן, התברר שכתשעים אחוז מהילדים מתים מהמחלה, ורק עשרה אחוז מהילדים מצליחים לשרוד. הצורך במציאת פתרון עבור בני הזוג האלה היה דחוף מאוד.

"מעניין", מספר הרב רגובי, "שאותו רופא משיקגו לא פירסם אפילו מאמר אחד על הנושא, משום שחיכה שיצטברו לו עוד מספר מקרים, ולכן הקהילה הרפואית עדיין לא שמעה על הנושא. גם הרופאים בישראל, אפילו המומחים שבהם, לא שמעו כמובן עדיין על הפתרון".


"הגענו אל המומחה משיקגו, פרופ' ווייטינגטון, שסיפר לנו על מאה אחוזי הצלחה בארבעת המקרים שבהם טיפל. הוא סיפר לנו שיש בעולם מעט מאוד מקרים של המחלה הזו, ושמדובר בתרופה שמכילה אימונוגלובולינים (סוג של נוגדנים) ושניתנת לאם דרך הווריד בזמן ההריון החל מהשבוע השמונה עשר. תינוקות שנולדו לאחר הטיפול הזה הצליחו להתגבר על המחלה.

תוך כדי ההתוודעות לטיפול החדשני, נודע לרב רגובי שהאשה הרתה שוב, והוא החליט שחייבים לעשות כל מאמץ כדי להציל את התינוק באמצעות התרופה. בשלב זה החל מאבק מול קופת החולים של בני הזוג, שלא ששה לממן טיפול חדשני כזה בעלות של מאות אלפי שקלים. בהמשך התברר שאפילו הרופאים חוששים מהסכנות הכרוכות בטיפול כזה. לאחר ניסיונות שכנוע מאומצים, ובעקבות שיחות רבות שקיימו מומחים למחלות כבד ומומחים להריונות בסיכון גבוה עם פרופ' ווייטינגטון, התקבלה בסופו של דבר האשה לטיפול בבית החולים ע"ש "שיבא" בתל השומר. החל מהשבוע השמונה עשר להריונה, הסיעו מדי שבוע מתנדבי "עזר מציון" את האישה ממקום מגוריה לטיפולים בביה"ח. הטיפולים התבצעו לפי הוראות פרופ' ווייטינגטון, כש"עזר מציון" מקשרת בינו ובין הרופאים בארץ. גם השגת התרופה עצמה היתה מבצע של ממש, כיוון שהיא מיוצרת בבנק הדם מחלקי דם, השימוש בה נדיר מאד והכמויות לא היו מספיקות.

מהר מאד התברר כי המאמצים נושאים פרי. הרופאים עקבו וראו שבניגוד לשני התינוקות הקודמים שהראו פיגור התפתחותי קשה כבר במהלך ההריון, התינוק הנוכחי התפתח באופן תקין. בסיום ההריון נולד בן, במשקל שלושה וחצי ק"ג. בדיקות דם שנערכו לו גילו כי הכבד שלו מייצר חומר בכמות העולה פי אלף על השיעור הנורמלי. עובדה זו הראתה כי גם הילד הזה סבל מהתסמונת, והכבד שלו 'הותקף' במשך כל זמן ההריון, אולם התרופה הצילה את חייו. תיפקודי הכבד לא היו אמנם תקינים במאה אחוז, אולם בתוך ימים ספורים הכל הסתדר, והילד הבריא לגמרי בזכות "עזר מציון".

ביום השמיני נערכה ברית המילה של התינוק, שהיתה מרגשת במיוחד, והרב רגובי זכה להשתתף בה ולחגוג עם המשפחה.

קשה לתאר במילים את רגשות התודה של ההורים, שיודעים כעת כי גם לילדיהם הבאים סיכוי מצויין לשרוד ולחיות.

"במהלך התקופה האחרונה", מסכם הרב רגובי, "נולדו בעולם עוד מספר ילדים בריאים בזכות השיטה, ובינתיים כבר פרסם פרופ' ווייטינגטון את מחקרו. את המקרה שלנו הוא מכנה, "המקרה הישראלי". ישנם תשעה מקרים בארה"ב, ומקרה אחד בישראל".

לראש העמוד

מי אנחנו  

שירותים  

סניפים  

מילים חמות  

עזר כנגדנו  

חדשות  

סרטים 

לוח אירועים 

אלבום תמונות  

דרושים  

מוקדש בחום  

המומחים שלנו  

קישורים  


תנאי שימוש

הצהרת פרטיות

צור קשר

הרשם לידיעון

אמנת עזר מציון