• המחלקה להשאלת ציוד
• המחלקה להסעת חולים ומוגבלים
• המחלקה לאספקת מזון
• המחלקה לבריאות הנפש
• המחלקה לשירותי רווחה בקהילה
• המרכז להידרותראפיה ושיקום
• מחלקת התנדבות
• המאגר הלאומי לתורמי מח עצם
• בית אורנית
• האגף לקידום הילד
• האגף לסיעוד ותמיכה בקשישים
• תמיכה וסיוע לחולי אלצהיימר
• תמיכה וסיוע לחולי סרטן
• המחלקה לייעוץ והכוונה רפואיים
"עזר מציון" פועלת כבר שנים רבות במטרה ללוות את חולי הסרטן ובני משפחותיהם במחלקות האונקולוגיות בבתי החולים.
ב"עזר מציון" חשו כי במשפחות שבהן אחד מבני הבית חולה בסרטן, "חולה" עימו כל הבית, לכן הקימה "עזר מציון" מערך שירותים רחב כדי להקל בכל דרך אפשרית על החולים ועל בני המשפחה ולתמוך בהם בשעתם הקשה.

ליווי ותמיכה בילדים ובמבוגרים חולי סרטן

פרוייקט ייחודי לסיוע להורים צעירים חולי סרטן

קייטנות ומחנות נופש למשפחות שבהן הורים צעירים או ילדים חולי סרטן

פינת חי ייחודית וחדשנית לתראפיה לחולי סרטן באמצעות בעלי חיים ע"ש רינת בקשי ז"ל

תראפיה באומנות לחולי סרטן ולבני משפחותיהם

תראפיה במוסיקה לחולי סרטן

תראפיה בחול לחולי סרטן

קבוצת הגיל הרך לילדים חולי סרטן

פרוייקט חונכות לחולים ולבני משפחתם

תרומת שיער לחולי סרטן

ליווי ותמיכה בילדים ובמבוגרים חולי סרטן


שירותים ייחודיים אלה מצטרפים לשורת השירותים הרחבה שמעניקה "עזר מציון" לחולים ולבני משפחותיהם: הסעות באמבולנסים או ע"י נהגים מתנדבים, אספקת ארוחות חמות לבתים ולבתי החולים, השאלת ציוד רפואי ושיקומי וצוות מתנדבים מסור לעזרה בבית.

לראש העמוד
פרוייקט ייחודי לסיוע להורים צעירים חולי סרטן

במסגרת פרוייקט ייחודי, מעניקה "עזר מציון" עידוד, תמיכה וסיוע להורים צעירים חולי סרטן ולבני משפחותיהם.
ב"עזר מציון" חשו כי במשפחות שבהן אחד ההורים חולה בסרטן, "חולה" עימו כל הבית. כשהאם או האב חולים, לא תמיד הם מצליחים לתפקד, מקומות העבודה נפגעים (הן של החולה והן של בן הזוג הנמצא לצד החולה), מקורות הפרנסה מצטמצמים ותיפקוד הבית הופך להיות לקוי.
היוזמה לפרוייקט החשוב נולדה מתוך הפעילות העניפה של מתנדבי "עזר מציון" למען ילדים ומבוגרים חולי סרטן, ומתוך ההכרה בהיעדר מענה למצב של הורה צעיר חולה. ב"עזר מציון" משתדלים להעניק לחולים ולמשפחתם כל עזרה נדרשת, רגעים של קורת רוח ושמחה עם מירב תשומת הלב, החום והאהבה.
מתנדבים חמים ומסורים מלווים, כאמור, את החולים במאבקם במחלה, תוך הענקת מלוא הסיוע האפשרי:

  • סיוע ותמיכה בזמן האישפוז הן בבית החולים והן בבית החולה.
  • סיוע ותמיכה בבית החולה לאחר שיחרורו מאישפוז: עזרה בבית, סיוע בטיפול בילדים (כולל משחק ועזרה בשיעורי הבית) וכל עזרה נדרשת אחרת.
  • שהיה במרכז "אורנית" כשמקום המגורים מרוחק מבית החולים.
  • קשר קבוע ואוזן קשבת לכל קושי ובעייה המועלים ע"י החולה.
  • חגיגת ימי הולדת לחולה ולילדים. קשה לתאר במילים את ההתרגשות האוחזת בהורים ובילדיהם ביומולדת שכזה, ואף את הכוחות החדשים שבהם הם מתמלאים.
  • מחנה נופש מיוחד המיועד לכל בני המשפחה, אשר כולל מגוון פעילויות מרתקות ותורם לליכוד וחיבור המשפחה. מחנה נופש כזה משכיח, ולו לרגע קט, את המחלה ואת ההתמודדות עימה.
  • שירותים רבים נוספים של "עזר מציון" הכוללים בין השאר אספקת ארוחות חמות לבית המשפחה, הסעות באמבולנסים, השאלת ציוד רפואי ושיקומי, ועוד.

  מנהלת הפרוייקט: גב' רבקה פרידמן - עו"ס, טל. 03-9277777.

לראש העמוד
קייטנות ומחנות נופש למשפחות שבהן הורים צעירים או ילדים חולי סרטן

"עזר מציון" נוכחה לדעת כי חולי של ילד או של אחד ההורים הינו בעצם חולי של המשפחה כולה. לפיכך, החליטה "עזר מציון", השואפת להעניק טיפול הוליסטי לבעיות הנוצרות בעקבות חולי זה, להזמין למחנה הנופש השנתי לילדים ולהורים החולים בסרטן, את המשפחה כולה, ולא רק את הילד או האם החולה.

מחנה הנופש עשיר החוויות למשפחות שבהן הורים צעירים או ילדים החולים בסרטן מתקיים מדי שנה בכפר הנופש הצבאי בגבעת אולגה, וכולל שפע אירועים ופעילויות מרתקות כמו צניחה חופשית, טיולי ג'יפים, הופעות אומנים מהשורה הראשונה, ועוד.

מחנה הנופש מאפשר לחולים עצמם לנוח ולהחליף כוחות, ובו-בזמן משקם את המרקם המשפחתי העדין, הנפגע במשך השנה כאשר אחד ההורים שוהה לצד הילד החולה, בעוד האחים וההורה השני משתדלים לשמור על שגרת חיים סבירה בבית, או כאשר אם המשפחה מאושפזת לתקופות ממושכות. החוויות הנפלאות שחווה בקייטנה כל המשפחה יחדיו, מלכדות ומגבשות את התא המשפחתי מחדש.

למבקר במחנה הנופש השנתי מזומנות התרגשויות לא מעטות: ילדים חולים שזה עתה ניתקו מעמודי העירוי בביה"ח ומחוברים כעת למצנחי רחיפה שעימם הם צונחים בחוף הים בנתניה, תפילה חרישית הנישאת ע"י הורה וילדו מול אבני הכותל וברגעי הסיום של המחנה, בשעה שמשפחות שלמות מפריחות באחת לשמיים את "בלוני התקווה" - בלוני ענק שעליהם הביעו את משאלת ליבם הגדולה: להבריא ולחזור לשגרת חיים רגילה.

"בהתחלה, כשהציעו לי ולמשפחתי להצטרף לקייטנה, חשבתי: 'מה כבר יש לעשות בקייטנה? שוקו, לחמניה ומקסימום - בריכה…'", אומרת אפרת בת ה- 32, אם ל- 3 ילדים החולה בסרטן. "אבל בכל זאת יצאנו, ומהרגע הראשון הבנו שנקבל הכל - חוץ משוקו ולחמניה…".

לראש העמוד
פינת חי ייחודית וחדשנית לתראפיה לחולי סרטן באמצעות בעלי חיים ע"ש רינת בקשי ז"ל

פינת החי ע"ש רינת בקשי ז"ל הינה מרכז טיפולי המבוסס על תראפיה באמצעות בעלי חיים, שהוקם במרכז "אורנית" בשיתוף אוניברסיטת ת"א ו"מרכז שניידר לרפואת ילדים בישראל", ובסיוע "עמותת חיים" ומשפחת בקשי. הפרוייקט מתוקצב ע"י האגף למפעלים מיוחדים של "המוסד לביטוח לאומי", האחראי גם למימון מחקר המתבצע במקום.

הפרוייקט נועד לשלב את החוויה החיובית הקשורה בעיסוק בבע"ח עם הטיפול הרפואי הניתן לילדים החולים, ובכך להביא לשיפור משמעותי בהרגשתם ובמצבם.

שיטת הטיפול באמצעות בעלי חיים נפוצה כיום ברחבי העולם וזוכה להצלחה רבה. השיטה מאפשרת מגוון רחב של פעילויות, ביניהן טיפול תראפי, סדנאות שונות וטיפול שוטף בבעלי החיים, ומעניקה לילדים העשרה אינטלקטואלית, העשרה רגשית, חינוך לנתינה ואחריות וניצול חיובי ומרגיע של שעות הפנאי.

חדשניות הפינה נעוצה במיקומה בתוך בית החלמה לילדים ונוער חולי סרטן ובשילובה בצורה אקטיבית בפעילות היומיומית במקום. בפינת החי יכולים הילדים החולים לטפל בבעלי החיים, לערוך תצפיות ומעקב ממושך אחר התנהגותם, להשתתף בסדנאות העשרה להכרת תכונות ואורח החיים של בעלי החיים השונים ולעבור טיפול תראפי פרטני.

בפינת החי מגוון סוגי בעלי חיים, שנבחרו לאחר בדיקה אקדמית מעמיקה וקפדנית (עקב המערכת החיסונית הירודה של הילדים): חרקים, דגים וצבי-ים, זוחלים, יונקים ועופות, והיא מורכבת מכלובים גדולים שאליהם יכולים הילדים החולים להיכנס בכפוף לאישור הצוות הרפואי. הפינה עוצבה ע"י אדריכלים ואומנים מובילים בתחומם שיצרו במקום אווירה פסטורלית וקסומה.

מערכת וידאו קונפרנס משוכללת
אוכלוסיות טיפוליות נוספות - ילדים בעלי צרכים מיוחדים
עם הפנים לעתיד
ליטוף לבריאות - לכתבה שהתפרסמה ב"ידיעות אחרונות"

לראש העמוד
תראפיה באומנות לחולי סרטן ולבני משפחותיהם

מרבית הילדים חולי הסרטן מאבדים במהלך תקופת החולי מיומנויות רבות וכן את עצמאותם. הם הופכים תלותיים, ותהליך היצירה מביא לידי ביטוי את מוקדי הכוח ומאפשר להם להתחזק בתוך התקופה הקשה.

במרכז "אורנית" קיימים שני חדרי אומנות: חדר אומנות קבוצתי וחדר אומנות פרטני לטיפולים.

החדרים פתוחים חמישה ימים בשבוע מ- 12:00 עד- 19:00, והם משרתים משפחות שבהן הילד חולה או שבהן אחד ההורים חולה - תוך שימת דגש על כל המשפחה (כולל אחים ואחיות).

החדר הקבוצתי מופעל ע"י מורה לאומנות ומתנדבים שעוברים הכשרה מיוחדת והדרכה חודשית בנושא עבודה עם משפחות אונקולוגיות. שתי מטפלות באומנות עובדות במקביל בחדר הקבוצתי ובטיפולים פרטניים.

הטכניקות בחדר הקבוצתי מגוונות ביותר, ומדי חודש מחדשים שלוש טכניקות נוספות לשם הגיוון. ישנן עבודות לטווח ארוך, ביניהן עבודות עם חימר, עבודות מעיסת נייר, ציור על אריחים, עבודות פסיפס, תכשיטנות, ועוד. ישנן גם עבודות לטווח קצר, ביניהן: ציור ורישום, מדבקות חלון, עיצוב בפלסטלינה ובפימו, סריגה, תפירה, יצירת בובות, ועוד.

בחדר האומנות הקבוצתי הכניסה חופשית ומאפשרת למשפחות לבלות בו כרצונם.

חדר זה אינו נחשב לטיפולי אך הוא עונה על צרכים רבים ובעיקר מאפשר סביבה נורמטיבית לכל אותן משפחות המבלות תקופות ארוכות בין הבית לבית החולים, ונותנת סביבה בריאה ואינטראקציה בריאה במספר רמות:
1. אינטראקציה בין בני משפחה – הילד החולה עם ההורה, הילד החולה עם האחים וההורים ביניהם.
2. אינטראקציה חברתית – בין ההורים של הילדים השונים (הקשר בין ההורים נוצר בבית החולים, תוך ישיבה ממושכת ליד קרוביהם) בסביבה זו מתפתחת שיחה בסביבה נורמאלית המאפשרת השתתפות וחלוקת מידע מועיל.
3. אינטראקציה בין הילדים החולים – שלא בסביבת בית החולים.
4. אינטראקציה בין האחים – האחים מוצאים קבוצת שווים לכאב. בחדר האומנות נוצרות קבוצות תמיכה לא רשמיות.

מעבר לאינטראקציה, העבודה מאפשרת לקחת פסק זמן מהיום-יום הסוער ורווי המתחים וכן מאפשר בריחה לעשייה שאינה מחייבת תקשורת. כל אחד יכול להתרכז בעשייה שלו: ההורים יכולים לשקוע באומנות, לקחת פסק זמן ולאגור כוחות כשהם יודעים שילדם מבלה באחד מחדרי הפעילות השונים הקיימים באורנית. תרבות האומנות הינה גם תרבות פנאי שאינה מתאפשרת בחיי היום–יום ובתקופת הטיפולים הינה תחום עניין חדש.

בחדר הפרטני הטיפולים נעשים במסגרת של אחד על אחד ונעזרים בכוח של החומר כדי לאבחן, לעבד וללמוד טכניקות שיכולות לעזור לאדם בהתמודדות היומיומית במחלה. הטכניקות לטיפול פרטני של אומנות משקמת, מותאמות לחולי סרטן, ביניהן ציור על מים, תבליטים של נגזרות משי, פיסול אלומיניום, הדפסים שונים, דקופז'ים, ועוד.

התהליך איננו מילולי – בעזרת האומנות ניתן להעלות נושאים שקשה לדבר עליהם, ניתן לעבד נושאים בעייתיים. לכן, רוב הטכניקות הטיפוליות יהיו של אומנות משקמת, בניגוד לטיפול באמצעות תראפיה באומנות קלאסית, שבה רב הזמן מדברים על הקושי אלא העיקר הוא העיסוק באומנות, העיסוק החיובי בעשיה ולא בחלקים הקשים. בעזרת התראפיה באומנות ניתן לעבוד על בעיות התנהגותיות הנובעות מהיעדר גבולות שנוצר במהלך הטיפולים, לאבחן ולקלוט מושגים שמטרידים את הילדים (כמו דימוי גוף, יחסים בין בני משפחה, חרדות ופחדים ועד התעסקות עם נושא המוות), לאבחן את מצבו הרגשי של הילד ולתת מענה באמצעות טכניקות שונות מתחום האומנות המשקמת, דמיון מודרך, פלאי-תראפי וכו'.

לראש העמוד
תראפיה במוסיקה לחולי סרטן

חדר מוסיקה כולל מגוון כלי נגינה: אורגן, תופים, גיטרה ועוד ומותאם לעבודה בכל הגילאים. בחדר המוסיקה מתקיימים לימודי נגינה בשיעורים פרטיים או בשיעורים משולבים של הורה-ילד, ילד חולה – אח, וכן הלאה...

בחדר עובד גם מטפל במוסיקה שמעניק תמיכה רגשית במידת הצורך. ילדים חולי סרטן, אחים של ילדים חולים וילדים של הורים חולים בסרטן מוזמנים להגיע לחדר המוסיקה, (בתאום מראש) וליהנות מפעילות מגוונת ללא כל תמורה.

הפעילות זוכה להצלחה רבה בקרב הילדים החולים והמשפחות: רבים מגיעים אליו כדי ללמוד או להתאמן בנגינה והשפעתו חיובית ומרגיעה על הילדים והמשפחות ועל ההתמודדות עם מחלת הסרטן.

לראש העמוד
תראפיה בחול לחולי סרטן

בחדר קטן ב"אורנית", לא רחוק מפינת החי הקסומה וחדר האמנות רחב הידיים, נמצא חדר קטן. בחדר, שני ארגזי חול קטנים העומדים על עמודים מוגבהים בגובה נוח לעבודה עבור ילדים צעירים. בארגז אחד החול רטוב, ובשני יבש, ולידם על מדפים מסודרים בשורות שורות הרבה מיני מיניאטורות: חיות, יצורים, בתים שונים, רהיטים, חפצים וגיבורי על. החדר מואר באורות קטנים כדי ליצור אינטימיות. על הקירות מדבקות זוהרות לצורך עבודה על פחדים מחושך. על קירות החדר ציורי ילדים משום שאחד החוקים של החדר הקטן זה שמותר ואף מומלץ לצייר על הקירות.

בשולחן החול עובדים בדרך כלל ילדים בגילאי 3 ועד 15 אך לעתים גם אנשים מבוגרים יותר. המטרה: לאוורר ולעבד את הרגשות השונים שמעלה המחלה והטיפול בה. שולחן החול מאפשר למטופל להגיע לתקשורת וביטוי עצמי במקום שבו המילים כבר אינן מספיקות ומאפשרת לו לומר ואפילו לעשות דברים רבים שבלתי אפשרי "לעשות" בחיים האמיתיים.

בשלב הראשון, המדריכה מאפשרת לילדים להרגיש את החול, ולהעביר אותו בין האצבעות שזה כשלעצמו כבר מרגיע אותם. אחר כך בוחרים את המיניאטורות ואז בונים סיפור על שולחן החול. לרוב סיפורו של הגיבור הראשי יהיה סיפורו של הילד המספר אותו.

תוצאות העבודה על שולחן החול הן מיידיות: לפעמים התחושה היא שנכנס ילד אחד ויוצא ילד אחר לגמרי, אבל אל תטעו מדובר באותו הילד עם מצב רוח אחר, עם הלך מחשבה אחר לגמרי. הכל משתנה.

השליטה הקטנה בשולחן החול: ההחלטה מתי לבנות ומתי לפרק, מה לבנות ובאיזה מיניאטורות להשתמש וכמובן איזה סיפור לספר, עוזרת מעט בהתמודדות עם הכאוס הגדול שיוצרת המחלה, עם חוסר הוודאות, הפחדים והחרדות.

י', ילדה בת 5 וחצי, חלתה בלוקמיה לפני שנתיים. ילדה מתוקה- מתוקה אך מאוד סגורה וצמודה לאמה. במהלך הטיפולים לא דיברה עם הסובבים אותה, אפילו לא עם האחיות במחלקה. לקראת סוף הטיפולים הגיעה ל'אורנית' והוזמנה לעבוד בשולחן החול. י' בנתה חדר ובית ומשפחה ולבסוף אפילו הכינה מסיבת יומולדת, עם עוגה, ילדים וכל מה שצריך. כאמור, הכל התרחש על שולחן החול. לקראת סיום העבודה אמרה המטפלת, לילדה: "עוד 5 דקות צריך לסיים. אולי נלך לשחק עם הילדים באמת?" י' הקטנה יצאה מהחדר והצטרפה לילדים למשחק. בבת אחת נפתחה לסביבתה. היום י' היא ילדה בריאה.

לראש העמוד
קבוצת הגיל הרך לילדים חולי סרטן

פרוייקט "הגיל הרך" הפועל במרכז "אורנית" הינו במטרה לפתח ולשמר את המיומנויות החברתיות של הילדים החולים, לחזק את הדימוי העצמי שלהם ולבסס את עצמאותם, גם בתקופת החולי. כמו כן, פעילות זו עוזרת לילדים להשתלב חזרה במסגרות החינוך הרגילות לאחר סיום הטיפולים.

שלוש פעמים בשבוע, למשך שלוש שעות, פועלת הקבוצה לילדים בטווח הגילאים שבין 2-4 שנים. הקבוצה מופעלת ע"י אנשי מקצוע מתחומים שונים ונעזרת במגוון כלים, ביניהם:
 פינת חי לתראפיה באמצעות בעלי חיים
 אולם ג'ימבורי
 חדרי אומנות ומוסיקה
 חוג ריתמיקה

הקבוצה הינה קבוצה קטנה ואינטימית ומותאמת לצרכים הייחודיים ולמגבלות הרפואיות של הילדים.

לראש העמוד
פרוייקט חונכות לחולים ולבני משפחתם

החונכות ניתנת לילדים של אב / אם חולי סרטן או לאחיו של ילד חולה סרטן העוברים התמודדות אישית משל עצמם. המטרות של החונכות הינן לימודיות, חברתיות ורגשיות. בתחום הלימודי ניתן דגש על סיוע מתמשך לאורך השנה בשיעורי בית, הכנה למבחנים ומטלות שונות ע"מ לוודא שלילדי המשפחה של הילד / ההורה החולה לא יווצר פער לימודי בשל התקופה הקשה העוברת על המשפחה כולה. בתחום החברתי ניתן דגש על המשך פיתוח יכולות חברתיות חרף המצב. בתחום הרגשי ניתן דגש על קשיים אישיים כגון פחות תשומת לב מצד ההורים, התמודדות עם הקשיים העוברים על האח החולה וכו'. דגש רב ניתן על יצירת מודל של "אח גדול" ותומך לילדים אשר זקוקים לתמיכה הרגשית המתמודדים בעצמם עם מצב בבית.

שיטת העבודה הינה מפגשים אישיים אשר מתקיימים בבית החניך פעמיים בשבוע למשך שעתיים וחצי. סה"כ 5 שעות שבועיות.

העבודה נעשית על ידי סטודנטים ממגוון מקצועות: טיפוליים, חינוכיים וכן המקצועות הריאליים השונים. החונכים מגיעים מתוך מטרה למצוא עבודה משמעותית ומאתגרת היכולה לתרום ולעזור לאחר.

הפרוייקט מלווה ע"י עו"ס קלינית אשר נותנת מס' הרצאות במהלך הכשרת החונכים ומלווה את הפרוייקט באופן שוטף. מערך ההדרכה והכשרת החונכים מתבצע ע"י רכזות הפרוייקט.
במהלך השנה מתקיימות פגישות הדרכה אישיות לכל חונך, וכמו כן ארבע הכשרות לכלל החונכים על ידי אנשי מקצוע בתחום הטיפול. במקביל להכשרת החונכים נעשים ביקורי בית ע"י רכזות הפרוייקט כך שישנו כל הזמן מעגל קשר בין "עזר מציון", משפחת הילד והחונך.

לראש העמוד
תרומת שיער לחולי סרטן

אחת מתופעות הלוואי המוכרות הקורות בעקבות הטיפולים הכימותרפיים שעוברים חולי סרטן, הינה נשירת השיער. כדי להתמודד עם תופעה זו, רבים מעדיפים לרכוש פאה אשר תאפשר להם להסתובב בין האנשים כאחד האדם.

אנו מזמינים אתכם לסייע לנו בתרומת שיער למען אותם חולי סרטן.
האורך הנדרש: מינימום 30 ס"מ
הכתובת למשלוח: בית "אורנית" - רחוב קפלן 40 בפתח תקווה.
לאחר שהחבילה תגיע, תשלח אליכם גלוית תודה.

תודה!

מרכז "אורנית" - רח' קפלן 40 פתח תקוה
טל. 03-9277777
פקס. 03-9215757
מנהלת: ד"ר ברכה זיסר

לראש העמוד

מי אנחנו  

שירותים  

סניפים  

מילים חמות  

עזר כנגדנו  

חדשות  

סרטים 

לוח אירועים 

אלבום תמונות  

דרושים  

מוקדש בחום  

המומחים שלנו  

קישורים  


תנאי שימוש

הצהרת פרטיות

צור קשר

הרשם לידיעון

אמנת עזר מציון